Mostki termiczne

Mostki termiczne - czym są i jak im zaradzić? 

Każdy z nas pragnie, żeby ogrzewanie domu nie generowało zbyt wysokich kosztów i jednocześnie było efektowne. Ogromny wpływ na niemożność utrzymania odpowiedniej temperatury w naszym domu mają nie tylko nieszczelne drzwi oraz okna, lecz także mostki termiczne. Czym one są? Gdzie i dlaczego występują? Jak uchronić się przed mostkami termicznymi? 

dom termowizja

Mostek termiczny – co to jest?

Mostki termiczne, inaczej nazywane mostkami cieplnymi, to miejsca w ścianach, dachu lub podłodze, przez które ucieka ciepło. W tych lokalizacjach na przegrodach zewnętrznych została po prostu przerwana ciągłość izolacji termicznej. Mostków termicznych nie zobaczymy „gołym okiem”, ale możemy odkryć ich występowanie w inny sposób. Przede wszystkim w miejscu ich występowania będziemy odczuwali zdecydowanie niższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach, a w miejscu ich występowania może pojawić się zawilgocenie ściany oraz grzyb. Najpewniejszą metodą sprawdzenia, czy i gdzie w naszym domu występują mostki termiczne, jest wykonanie zdjęć termowizyjnych. Za pomocą kolorów wskażą one nam zróżnicowanie temperatur. Chłodniejsze miejsca są oznaczone na niebiesko, a cieplejsze odcieniami czerwieni. Biały kolor pokazuje najgorętsze powierzchnie. 

Rodzaje mostków cieplnych

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje mostków termicznych.

 • Pierwszy z nich to punktowe mostki cieplne. Tworzą się one zazwyczaj w miejscach, gdzie zainstalowane są elementy mocujące budynku, jak na przykład kotwy stalowe. Bardzo trudno jest zapobiec ich powstaniu, ale możemy je w pewnym stopniu ograniczyć. Wystarczy, że w trakcie budowy domu zamiast wysoko przewodzących ciepło materiałów mocujących wybierzemy te, które zdecydowanie słabiej je przewodzą. Możemy wybrać mocujące elementy plastikowe lub wykonane z poliuretanowej pianki. Te punktowe mostki cieplne nazywane są konstrukcyjnym. Istnieją jednak jeszcze inne termiczne mostki punktowe, nazywane geometrycznymi. Ich występowanie powiązane jest z kształtem budynku i możemy je zauważyć w jego narożach. 
 • Drugą kategorią są mostki termiczne liniowe. Powstają one w miejscach, gdzie brakuje termoizolacji lub tam, gdzie jest ona zdecydowanie cieńsza. Przykładowymi miejscami ich występowania są obwody okien i drzwi, a także połączenie balkonu ze stropową płytą. 

W związku z powyższym mostki termiczne możemy zauważyć najczęściej  w takich miejscach jak: 

 • okna, 
 • drzwi, 
 • poddasze, 
 • strop, 
 • elewacja,
 • piwnica, 
 • narożniki ścian.

Powstawanie mostków termicznych – przyczyny

Za tworzenie się mostków termicznych odpowiedzialny niejednokrotnie jest projekt jego termoizolacji. Dlatego, zanim przystąpimy do zaplanowanych prac, zaczerpnijmy porady specjalisty. Może on wskazać nam miejsca, w których potencjalnie będą występować mostki termiczne. W takim wypadku konieczne będzie zwiększenie zakresu robót oraz szczególna uwaga poświęcona właśnie tym lokalizacjom. 

Inną przyczyną ich powstania jest zastąpienie przez ekipę wykonawczą rozwiązań przyjętych w projekcie alternatywnymi metodami, które są gorszej jakości, ale łatwiej je wykonać. Niestaranność wykonawców termoizolacji jest więc jednym z powodów powstawania mostków cieplnych. Dlatego to wykonywania tych prac, warto zatrudnić ekipę z polecenia, która ma na swoim koncie wiele dobrze wykonanych termoizolacji. Możemy także pokusić się o fachowego nadzorcę. Ważne jednak jest to, żeby nie był on powiązany z ekipą wykonawczą. 

Domy budowane około 20 – 30 lat temu pełne są termoizolacyjnych mostków, gdyż wtedy mało kto zwracał na nie uwagę. Projektanci nie byli ich świadomi, a ekipy budowlane często wykonywały swoje prace niestarannie. W związku z tym wiele domów z tamtego okresu ciężko ogrzać, ponieważ części powstałych mostków cieplnych nie da się naprawić. Jeśli więc zależy nam na dobrze wykonanej termoizolacji, musimy skorzystać z usług specjalistów.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą mostki termiczne? 

Mostki cieplne mogą przysporzyć nam wielu kłopotów i są niezwykle uciążliwe. Przede wszystkim tworzą one wyższe koszty ogrzewania budynku, gdyż w miejscach, gdzie występują, temperatura jest znacznie niższa. Żeby ogrzać takie pomieszczenie, musimy wydać więcej pieniędzy. 

To jednak niejedyne i najgorsze zagrożenie, jakie stwarzają termiczne mostki. W miejscu ich powstania często występuje grzyb i pleśń. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia zjawisko. Grzyb na ścianie może być odpowiedzialny za podrażnienie górnych dróg oddechowych oraz oczu, bóle głowy i brzucha, katar, grzybicę paznokci, a nawet może wpływać na naszą płodność, rozwój choroby nerek czy nowotworów. Szczególnie narażone są dzieci oraz osoby cierpiące z powodu alergii. 

Kolejną bardzo niepożądaną konsekwencją mostków termicznych jest nadwyrężenie konstrukcji budynku i tworzenie się jego uszkodzeń. Dzieje się tak, gdy stykają się ze sobą materiały o różnej temperaturze. Na przykład strop o temperaturze pokojowej stykający się z balkonową płytą, która reaguje na warunki atmosferyczne. Ta różnica temperatur może być odpowiedzialna za zarysowania oraz pęknięcia. 

Czy można usunąć mostki termiczne? 

W wielu przypadkach jest to możliwe, jednak istnieją miejsca, w których usunięcie mostka cieplnego jest niewykonalne lub bardzo trudne do usunięcia. Dlatego najlepiej jest nie dopuścić do ich powstania. Jeśli jednak znaleźliśmy w naszym domu mostki termiczne, to:

 • jak najszybciej wezwijmy fachowca, który za pomocą kamery termowizyjnej potwierdzi nasze przypuszczenia. Ważne jest również jak najszybsze usunięcie ze ścian i sufitów wilgoci, grzybów, a także pleśni. Dowiedz się jak usunąć pleśń i grzyb
 • do oczyszczonych i wcześniej przygotowanych miejsc wzywamy ekipę wykonawczą, która w sposób profesjonalny usunie powstałe wcześniej mostki termiczne.

Innowacyjna powłoka termoizolacyjna, doskonała na izolację mostków termicznych oraz usuwanie grzybów i pleśni w pomieszczeniach.

Skontaktuj się z nami! Zbadamy Twój domy/mieszkanie/zakład pracy termowizją i zaproponujemy rozwiązanie!

+48 888 777 483

office@ecoairinnovation.com

Ekologiczna izolacja termiczna

Wraz z coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa, rośnie także potrzeba stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska we wszystkich dziedzinach życia. Jednym z obszarów, w którym to

Czytaj wpis »
Translate »