8 sposobów na skraplanie się wody na ścianach

8 SPOSOBÓW NA SKAPLANIE SIĘ WODY NA ŚCIANACH

Problemy z kondensacją w budynku zwykle wskazują na problemy z wilgocią i wentylacją w budynku. Często uważa się, że jest to spowodowane wadą budowlaną, ale nie zawsze tak jest. Budynki z nieodpowiednią wentylacją pozostawiają wilgoć uwięzioną wewnątrz budynku, co prowadzi do szybkiego narastania problemów z kondensacją.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • co to jest kondensacja pary wodnej?
  • jakie są skutki problemów z kondensacją?
  • jak radzić sobie z wilgocią i skraplaniem wody na ścianach?

Co to jest kondensacja pary wodnej?

Kondensacja pary wodnej powstaje, gdy ciepłe powietrze z parą wodną styka się z zimnymi powierzchniami, takimi jak ściana lub okno. 

Najczęściej możemy zaobserwować ten efekt właśnie na oknach. 

Kondensacja jest prawdopodobnie najpowszechniejszą formą zawilgocenia w budynkach w wyniku nieodpowiedniej wentylacji. Nieleczona wilgoć kondensacyjna może prowadzić do pleśni i uszkodzeń domu. Efekt skraplania nasila się w chłodniejszych miesiącach zimowych.
Często kondensacja występuje na niskich poziomach, gdzie powierzchnia ściany jest najchłodniejsza, zaczynając od rogu, a następnie rozprzestrzeniając się wzdłuż ściany. Wizualnie może to wyglądać na zawilgocenie i można je łatwo pomylić.
Kondensacja jest spowodowana nadmiarem pary wodnej w powietrzu, która nie może się wydostać z pomieszczenia. Oprócz braku wentylacji, kondensacja może być spowodowana słabą izolacją lub nieodpowiednim ogrzewaniem w domu.
Ciepłe powietrze niesie ze sobą parę wodną – im cieplejsze powietrze, tym większe obciążenie wilgocią jest w stanie wytrzymać. 
W kontakcie z chłodniejszymi powierzchniami wilgoć w powietrzu skrapla się, tworząc wilgoć lub kropelki wody. Czasami można to pomylić z przeciekiem ścian, podczas gdy w rzeczywistości nagromadzona wilgoć pochodzi z kondensacji. 
Kondensacja występuje najczęściej na szybach w oknach, zimniejszych częściach ścian, wokół zewnętrznych otworów drzwiowych i okiennych lub w miejscach łączenia podłóg lub sufitów ze ścianami zewnętrznymi.
Kondensacja może również występować w obszarach, w których naturalna cyrkulacja powietrza jest zmniejszona lub ograniczona, często ma to miejsce z boku lub za meblami ustawionymi przy ścianie zewnętrznej lub wewnątrz szafek. Wilgoć zacznie uszkadzać dotknięty obszar i mogą pojawić się tam plamy czarnej pleśni.

Większość budynków ma ten problem, zwłaszcza jeśli suszysz ubrania w środku lub używasz nawilżaczy. Gotowanie, prysznic i kąpiel powodują wyższy poziom wilgoci w powietrzu, ponieważ jak już wiemy im cieplejsze powietrze, tym więcej wilgoci zawiera. Kiedy to ciepłe i nasycone wilgocią powietrze styka się z chłodniejszymi powierzchniami, takimi jak okna, chłodne ściany lub metal, temperatura powietrza spada, a para wodna skrapla się w kropelki wody.

Typowe oznaki kondensacji to:

  • Wilgotne ściany z łuszczącą się farbą
  • Wilgotne okna
  • Kropelki na powierzchni
  • Zniszczona i łuszcząca się tapeta
  • Zapach stęchlizny
  • Porost czarnej pleśni wzdłuż krawędzi okien, listew przypodłogowych oraz połączeń ścian z podłogą i ścian z sufitem.
  • Jeśli wilgoć ma ślady pływów na ścianie, wilgoć może być spowodowana wilgocią podnoszącą się lub przenikającą, nieszczelnymi rurami lub wadliwym dachem.

Jak poradzić sobie z kondensacją pary wodnej?

1. Utrzymuj stałą temperaturę w domu

Ponieważ do skraplania dochodzi, gdy ciepłe powietrze uderza w chłodniejszą powierzchnię (taką jak okno), sposobem zapobiegania temu jest utrzymywanie stałej temperatury w domu. To ogrzeje powierzchnie twojego domu i pomoże zmniejszyć kondensację.

Nie martw się, nie musisz codziennie grzać maksymalnie. Możesz po prostu zostawić włączone ogrzewanie w tle, unikniesz wtedy nagłych spadków temperatury. Dobrym pomysłem jest również ogrzanie całego domu, a nie tylko jednego pomieszczenia.

Prawdopodobnie nie będzie to miało znaczenia w cieplejszych miesiącach roku, ale jest kluczowym czynnikiem zapobiegającym kondensacji w chłodniejszych miesiącach.

2. Popraw wentylację

Wentylacja może zatrzymać zatrzymywanie wilgoci i prowadzić do kondensacji w domu. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wentylacji.

  • Zostaw otwarte okna
  • Wybierz okna z „otworami wentylacyjnymi” lub zamontuj otwory wentylacyjne w istniejących oknach. Te otwory wentylacyjne w naturalny sposób umożliwiają przepływ powietrza na zewnątrz.
  • Dodaj więcej wentylacji. Jeśli masz nieruchomość lub konkretny pokój, który nie ma odpowiedniej wentylacji, możesz zamontować otwory wentylacyjne w drzwiach/ścianach, aby umożliwić pełniejszą cyrkulację powietrza.

3. Ostrożnie ustaw meble

Jeśli chodzi o zapobieganie kondensacji, ważne jest, aby wziąć pod uwagę lokalizację mebli.

  • Staraj się unikać umieszczania mebli przy ścianie zewnętrznej
    Jest to ściana, która oddziela pokój od zewnątrz. Ze względu na swoje położenie ściany zewnętrzne są naturalnie zimniejsze niż ściany wewnętrzne. Jeśli masz meble ustawione pod tą ścianą, może ona zatrzymywać wilgotne powietrze, reagować z zimną ścianą, a tym samym powodować kondensację i rozwój pleśni.
  • Pozostaw szczelinę między meblami a ścianami
    Z tego samego powodu, co powyżej, jeśli masz meble ustawione przy innych ścianach, spróbuj zostawić szczelinę, aby powietrze mogło krążyć w całym pomieszczeniu.

4. Staraj się nie suszyć ubrań w pomieszczeniu

Istnieją różne czynności, które prawdopodobnie będziesz wykonywać codziennie, a które mogą zwiększyć wilgotność powietrza w Twoim domu. Suszenie ubrań na suszarce/promienniku to jedna z tych czynności.

Wystarczy spojrzeć na te rzeczy, które robisz na co dzień i ile wilgoci wytwarzają.

  • 2 aktywne osoby w ciągu 1 dnia – 3 litry wyprodukowanej wilgoci
  • Gotowanie/korzystanie z czajnika – 6 litrów wyprodukowanej wilgoci
  • Kąpiel/prysznic – 2 litry wyprodukowanej wilgoci
  • Pranie ubrań – 1 litr wyprodukowanej wilgoci
  • Suszenie ubrań – 9 litrów wyprodukowanej wilgoci
  • Całkowita ilość wilgoci w ciągu jednego dnia = 21
  • Dlatego tak ważne jest wietrzenie mieszkania podczas wykonywania czynności powodujących nadmierne zawilgocenie.

    Podczas gotowania czy kąpieli używamy wentylatorów wyciągowych. Ale jeśli nie możesz wysuszyć ubrań na zewnątrz, oto kilka wskazówek, które możesz zastosować:

    • Susz ubrania w łazience przy zamkniętych drzwiach
    • Upewnij się, że wentylator jest włączony
    • Użyj suszarki bębnowej
    • Jeśli musisz suszyć ubrania w innych miejscach, otwórz okna, aby umożliwić ucieczkę wilgoci.

5. Użyj osuszacza

Osuszacze to urządzenia, które działają w celu zmniejszenia ilości wilgoci w powietrzu i utrzymania poziomu wilgotności w domu. Możesz kupić kilka z nich i umieścić je w domu, aby spróbować zmniejszyć ilość wilgoci. Na szczęście osuszacze nie są zbyt drogie. 

6. Upewnij się, że suszarki bębnowe są odpowiednio używane

Suszarki bębnowe mają tendencję do uwalniania dużej ilości ciepłego powietrza. To z oczywistych powodów nie pomaga przy próbie powstrzymania tworzenia się kondensatu.

Wentylowane suszarki

Jeśli używasz wentylowanej suszarki bębnowej, bardzo ważne jest, aby rura wentylacyjna wychodziła na zewnątrz domu. Na przykład przez okno. Pomoże to zapewnić odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Suszarki kondensacyjne

Jeśli używasz suszarki bębnowej kondensacyjnej (gdzie nie potrzebujesz rury wentylacyjnej), ponieważ suszarka ogrzewa otaczające powietrze, może to spowodować kondensację. Z tego powodu dobrze jest upewnić się, że suszarka znajduje się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z wystarczającą ilością miejsca na cyrkulację powietrza. Wielu dostawców twierdzi, że suszarki powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od 5 do 30 stopni Celsjusza.

Należy również regularnie opróżniać zbiornik na skropliny i przeprowadzać konserwację suszarki .

7. Upewnij się, że wentylatory wyciągowe są włączone

Kiedy bierzesz prysznic / gotujesz / robisz cokolwiek, co może uwalniać wilgoć do powietrza, wentylatory wyciągowe powinny być włączone, aby pomóc usunąć wilgoć. Jeśli nie masz wentylatora wyciągowego, możesz rozważyć jego zamontowanie. Jeśli masz tendencję do zapominania o włączeniu wentylatora wyciągowego, warto przełączyć się na wentylator, który włącza się automatycznie, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniu osiąga szczyt.

8. Zabezpiecz ściany powłoką termoizolacyjną

Powyższe rozwiązania są chwilowe i doraźne. Aby zapobiec problemowi kondensacji pary wodnej i zapomnieć o nim, najlepiej zastosować rozwiązanie izolacji termicznej ściany. Izolacja powłoką termiczną spowoduje wyrównanie temperatur ścian i skutecznie zapobiegnie powstawaniu kondensacji. Jest to rozwiązanie proste i praktyczne, oraz możliwe do zastosowania nawet zimą wewnątrz pomieszczeń.

Jaka powłoka sprawdzi się najlepiej? Możesz zastosować powłokę TOP SHELL WALL, którą zakupisz w naszym sklepie. Powłoka dostępna jest w dwóch gęstościach płynnej oraz w postaci masy, którą można nanosić szpachlą.

Źródła

  • https://waterstopsolutions.com.au/condensation-on-walls-and-windows-in-winter/
  • https://www.endsleigh.co.uk/blog/post/what-causes-condensation-7-tips-prevent-it/

Ekologiczna izolacja termiczna

Wraz z coraz większą świadomością ekologiczną społeczeństwa, rośnie także potrzeba stosowania rozwiązań przyjaznych dla środowiska we wszystkich dziedzinach życia. Jednym z obszarów, w którym to

Czytaj wpis »
Translate »